Popularny Berlin w niecodziennej wersji

Stolica Niemiec to miasto o niezwykle urozmaiconej ale i krwawej historii. Realia II wojny światowej dopuściły do ogromnych zniszczeń na terenie stolicy, następnie przez dekady Berlin podzielony był murem na 2 części. Dzisiaj miasto to jest pełne życia i jest podziwiane przez licznych turystów. Warto poznać słabiej popularną część metropolii, aby ujrzeć to miejsce z trochę odmiennej strony.

Osoby chcące poznać berlińską alternatywę artystycznej bohemy, koniecznie muszą odwiedzić Kreuzberg, najmocniej awangardową dzielnicę miasta. Z architektonicznego punktu widzenia, teren ten nie może się szczycić standardowymi zabytkami, lecz na pewno panorama jest interesująca. Spotkamy tam zdewastowane, wiekowe kamienice obok późniejszych, szarych budowli, wszystkie ozdobione kolorowymi malunkami. Kreutzber znany jest z otwartego ducha a także tolerancji. Egzystuje tam mnóstwo ludzi z całego globu, rasizm nie będzie akceptowany, na ulicach widzimy persony o wszelkim kolorze skóry, którzy żyją w pokoju ze sobą. Znajdziemy tam pełno artystycznych kawiarni, księgarni ciekawymi egzemplarzami, sklepów muzycznych. Miejsce to jest również rekomendowane wegetarianom, na każdym kroku zauważymy restaurację, w której ofercie trudno szukać mięsa.

Warto także udać się na wycieczkę tropem zburzonego muru berlińskiego. W środku stolicy co prawda są zachowane jego reprezentacyjne części, lecz najlepsze egzemplarze zobaczymy znacznie dalej. Wówczas będziemy potrzebowali udać się do wschodniej części Berlina, której klimat jest całkiem inny niż w części zachodniej. Pełno tam szarych, smutnych budynków, one Polakom z pewnością przypomną nową płytę. Pełno tam również zamkniętych fabryk pokrytych wielobarwnymi graffiti. Ta awangardowa panorama idealnie komponuje się z barwnymi częściami muru, przykrytego licznymi muralami.

Berlin jest wspaniałym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Jednak w czasie swojej drugiej tam bytności, warto obrać trochę inny kierunek. Dzięki obecności na Kreuzbergu lub we wschodniej części miasta, dostrzeżemy Berlin z całkiem innej strony.