Narkotyki – jak oddziałują na funkcjonowanie mózgu?

Czasy ulegają zmianie, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko ulega zmianie. Czasami jest to zmiana, za którą można zapłacić swoim życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się dzieje. Słyszy się coraz więcej opowieści o tym, że ktoś zginął, ponieważ robił coś, w czym nie dostrzegał niczego złego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najokrutniejsze ze wszystkich uzależnień. Stwarza niesamowite spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod działaniem środków psychoaktywnych nie myśli racjonalnie. Z czasem zanika u niej jakakolwiek moralność, gdyż nie potrafi zauważyć różnicy między dobrem a złem. Przygnębiające jest też to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U sporej ilości pewnie zaczyna się w podobny sposób: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi się nie stanie”. Fakt, może wyjść z tego cało, jeśli nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednak nie powinno nakłaniać do próbowania, bo właśnie w ten sposób zaczyna się najtrudniejsza droga uzależnienia.

Osoba, która cyklicznie bierze narkotyki zauważalnie zmienia swój wygląd na zewnątrz, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Można je porównać do postrzępionej szmaty, którą ktoś wyrzucił na ulicę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Odmienia się sposób postrzegania świata, czucia, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji odurzających niszczy pracę mózgu. Nieraz są to zmiany nieodwracalne. Przekaźnictwo nerwowe jest niezbędne, by prawidłowo reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zaburzają funkcjonowanie konkretnego neuroprzekaźnika. Przy działaniu substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron generuje w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie nałogowiec odczuwa radość, przyjemność. Prawie każdy narkotyk zawyża poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na samopoczucie, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina działa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Jest jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by rozpisywać się do woli.

powiekszgo.pl

Bardzo ciężko jest wyjść z tego nałogu. Terapia na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma wrażenie, że boli ją każdy skrawek jej ciała, a przez to okalecza się, by koncentrować uwagę na tylko pojedynczym miejscu. Nigdy nie jest do końca pewne, że osoba, która była na odwyku już nie wróci do nałogu. Trzeba chcieć samemu wyjść z dołu, który z każdą kolejną działką staje się głębszy. Trzeba zacząć działać w odpowiednim momencie. Warto także wspomnieć, że wiele narkotyków ma w składzie trutkę na szczury. Mało przemawiające? W proszkach jest zmielone szkło, które uszkadza żyłki w nosie.

Na ten temat można się rozpisywać bez końca. Warto wiedzieć o negatywnym działaniu tych wszystkich substancji, bowiem ta wiedza może ustrzec społeczeństwo przed popełnieniem wielkiego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili życia.